Warto o tym pomyśleć - POS

ż - dobre pytanie. Zrobienie studni głębinowej to spory wydatek, wymaga również uzyskania pozwolenia na budowę. Jest dość niemało formalności do załatwienia. Tylko czy studnia głębinowa to jedyna opcja? Może wystarczy "zwykła"?

Warto o tym pomyśleć - POS

Studnia głębinowa - czy warto?

Woda z wodociągów często kosztuje krocie, a w wielu lokalizacjach tej opcji po prostu nie ma. Czy wyjdzie korzystniej wiercić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Zrobienie studni głębinowej to spory wydatek, wymaga również uzyskania pozwolenia na budowę. Jest dość niemało formalności do załatwienia. Tylko czy studnia głębinowa to jedyna opcja? Może wystarczy "zwykła"? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych powinna być odpowiednia. Tylko picie takiej wody niesie ze sobą duże ryzyko - warto zrobić badanie takiej wody, można ją także uzdatniać.

Ogólnie, woda ze studni to czasami jedyna możliwość. Wywiercenie studni jest drogie, jednak nie musimy płacić rachunków. Należy pamiętać, że trzeba także taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy parę opcji - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z zasilanych prądem możemy wybrać bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.


Woda z plastikowej butelki, czy z kranu?

Pierwszy mit - woda która leci z kranu nie nadaje się do spożywania. A prawda jest taka, że się nadaje - MUSI spełniać wyśrubowane kryteria i normy, woda z kranu JEST WODĄ PITNĄ. A co bardziej interesujące - często ma lepszy skład (więcej minerałów) niż woda którą kupujemy. Co prawda to zależy od regionu Polski, dlatego warto sprawdzić skład naszej wody z krany i zrezygnować z picia tej w butelkach.

Drugi mit - woda mineralna to każda woda w butelce. NIESTETY NIE. Większość takiej wody ma zbyt małą ilość składników mineralnych, są to tzw. wody źródlane. Popatrz wyżej - czasami woda z kranu ma lepszy skład. Woda mineralna zaczyna się od ok. 800 mg minerałów na litr. Warto sprawdzać etykiety.


Mam ogród i co dalej?

Posiadanie domu z ogrodem ma też swoje wady. Wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i wysiłku. Jeśli jest to nasze hobby, znamy się na roślinach i potrafimy je odpowiednio pielęgnować, to posiadanie ogrodu dostarczy nam dodatkowej satysfakcji.

Ale nie każdy musi interesować się ogrodnictwem. Niektórzy chcą się cieszyć urodą ogrodu, nie mając przy okazji talentu do jego aranżacji.