Wybieramy się do stomatologa

szkliwem, z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem. Według podziału klinicznego korona kliniczna to ta część korony anatomicznej, która znajduje się ponad dziąsłem, podczas gdy korzeń kliniczny to część zęba

Wybieramy się do stomatologa

W zależności od przyjętego podziału korona

W zależności od przyjętego podziału korona i korzeń są różnie definiowane. Według podziału zwanego anatomicznym, korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem. Według podziału klinicznego korona kliniczna to ta część korony anatomicznej, która znajduje się ponad dziąsłem, podczas gdy korzeń kliniczny to część zęba znajdująca się poniżej brzegu dziąsłowego. Szyjka jest częścią zęba łącząca koronę anatomiczną i korzeń anatomiczny ? w tym miejscu występuje charakterystyczne przewężenie zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Zabiegi wykonywane przez chirurgów stomatologicznych

Chirurdzy stomatologiczni są szczególnego rodzaju dentystami. Posiadają oni bardzo dobre wykształcenie stomatologiczne, a jednocześnie chirurgiczne. Dzięki temu są w stanie wykonywać na zębach bardziej skomplikowane zabiegi. Do takich zabiegów należą ekstrakcje zębów, ekstrakcje zatrzymanych zębów i dziąseł.

Wykonywanie tego rodzaju zabiegów bywa bardzo trudne, dlatego wykonywanie zabiegów chirurgii stomatologicznej musi być bardzo dobrze przygotowywane i może odbywać się jedynie w dobrze wyposażonych gabinetach. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na przeprowadzanie bardzo bezpiecznych zabiegów, które są w stanie uratować zdrowie wszystkim pacjentom. Dlatego bardzo często doceniają oni fakt, że mogą odbywać zabiegi stomatologii chirurgicznej.


dentes ? złożone twarde twory anatomiczne

Zęby (łac. dens ? ząb, l.mn. dentes) ? złożone, twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią element układu trawienia i służą do rozdrabniania pożywienia.

U człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem.

Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce) ? 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:

Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów (10 w żuchwie i 10 w szczęce) ? 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:

Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt ?-amylazy z pokarmem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka