Silnik - co wiesz na temat serca swojego samochodu?

że statek, prom, barka, koparka, ładowarka, kombajn albo ciągnik rolniczy), mający za zadanie ścieranie z niej deszczu, mżawki, gradu, śniegu i błota podczas jazdy. Pierwsze projekty pojawiły się na początku XX wieku, w 1903 pa

Silnik - co wiesz na temat serca swojego samochodu?

Kto wymyślił wycieraczkę?

Wycieraczka ? element wyposażenia samochodu albo innego pojazdu wyposażonego w przednią szybę (tramwaj, autobus, trolejbus, lokomotywa, pociąg, samolot, a także statek, prom, barka, koparka, ładowarka, kombajn albo ciągnik rolniczy), mający za zadanie ścieranie z niej deszczu, mżawki, gradu, śniegu i błota podczas jazdy.

Pierwsze projekty pojawiły się na początku XX wieku, w 1903 patent został przyznany Mary Anderson (wynalazczyni) oraz Irlandczykowi Jamesowi Henry'emu Apjohnowi, a także w 1911 kapitanowi Gladstone'owi Adamsowi.

Jedną z osób, którym przypisuje się ten wynalazek, był Polak, Józef Hofmann (1876?1957), którego pomysł wdrożony został do seryjnej produkcji w fabryce Forda.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wycieraczka


Dlaczego coraz częściej decydujemy się na zakup części samochodowych za pośrednictwem Internetu?

Od kilku lat możemy zauważyć, że liczba serwisów internetowych, za pośrednictwem których można zorganizować zakup wybranej przez nas części samochodowej ciągle wzrasta. Jest to związane nie tylko z tym, że motoryzacja jest bardzo popularnym zainteresowaniem i sposobem na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza wśród mężczyzn, ale także dlatego, że dzięki tego rodzaju serwisom można przeprowadzić wymianę danej części w naszym aucie w o wiele tańszy sposób niż wykorzystując serwisowanie samochodów przez specjalistę. Wobec tego popularność tego rozwiązania ciągle nabiera na sile i można się spodziewać, że w kolejnych latach nadal liczba klientów wybierających internetowy zakup części samochodowych będzie rosła.


Wycieraczki - podział

Wycieraczki przegubowe - (potocznie klasyczne lub tradycyjne) - starszy typ wycieraczek, stosowany w starszych samochodach. Są to wycieraczki, które posiadają metalowe stelaże z przegubami, które spełniają rolę równomiernego dociskania pióra do szyby, tak aby równomiernie zbierały wodę z każdej części szyby. Ich wadą jest głośniejsza praca w porównaniu do wycieraczek nowszego typu.

Wycieraczki bezprzegubowe - (potocznie płaskie) - obecnie stosowany typ wycieraczek, w które są zaopatrywane fabrycznie nowe samochody. W porównaniu do klasycznych wycieraczek przegubowych pozbawione są ruchomych elementów, czyli stelażu z przegubami. Takiego typu wycieraczki, oprócz lepszego wyglądu łatwiej jest oderwać od szyby podczas mrozów i są mniej narażone na korozję. Ich podstawową wadą jest wysoka cena w stosunku do wycieraczek starszego typu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wycieraczka