Lepsze i tańsze metody ogrzewania

ycia sprzętu umożliwiającego pomiar temperatury, może to być termometr laserowy lub kamera termowizyjna. Po ustaleniu miejsc w których ciepło umyka z pomieszczenia, czy nieruchomości można podjąć konkretne działania mające na c

Lepsze i tańsze metody ogrzewania rekuperacja gdańsk

Mosty termiczne, jak wykryć

Energia cieplna w naszym domu lubi znajdować sobie różne drogi ucieczki poprzez tzw. mosty termiczne. Prawidłowa ocena drogi, którą ucieka ciepło wymaga użycia sprzętu umożliwiającego pomiar temperatury, może to być termometr laserowy lub kamera termowizyjna.

Po ustaleniu miejsc w których ciepło umyka z pomieszczenia, czy nieruchomości można podjąć konkretne działania mające na celu zmianę miejsca rozproszenia ciepła lub jego zatrzymania. Często dużo ciepła umyka z domu poprzez stare i nieszczelne okna, ale nieszczelność to tylko jeden problem. Ponieważ grubość szkła i ilość komór okna również ma niemałe znaczenie.


Coś o regeneracji ciepła. Wikipedia

Regeneracja ciepła pozwala na znaczne podniesienie sprawności termicznej obiegów porównawczych i rzeczywistych elektrowni kondensacyjnych i powiększenie wskaźnika skojarzenia w elektrociepłowniach. Regeneracja dokonywana jest za pomocą tzw. wymienników regeneracyjnych, będących tradycyjnymi wymiennikami ciepła. Rozbudowa układu regeneracyjnego wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi (wymienniki, rurociągi, armatura), a liczba wymienników określana jest na drodze zaawansowanych analiz ekonomicznych.

Regeneracja ciepła jest podstawowym sposobem karnotyzacji obiegu termodynamicznego

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Regeneracja_ciepła


Odzyskujemy ciepło w domu

Rekuperacja to nic innego jak odzyskiwanie ciepła, które podczas normalnego użytkowania zostałoby utracone. W instalacjach domowych często stosuje się rekuperację powietrza z wentylacji oraz rekuperację wody, którą zużywa się w domu.

Cały proces odzyskiwania ciepła ma duże znaczenie jeżeli chcemy zminimalizować koszty ogrzewania domu lub używamy alternatywnych źródeł energii i ciepła. Co prawda trzeba ponieść pewne koszty inwestycji w takie rozwiązanie, jednak na dłuższą metę jest to gra warta świeczki.