Implantolog Bytom

jest periodontologia. Czym konkretnie zajmuje się ten dział stomatologii zwany periodontologią? Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa , periodontologia, oznacza jedną ze specjalizacji stomatologii, zajmującą się nauką o aparacie zawie

Implantolog Bytom Implantolog Bytom

Stomatologia, jak wiele innych działów medycyny, posiada różne specjalizacje, które można wybrać w trakcie studiów dentystycznych. Jedną z dziewięciu możliwych do wyboru specjalizacji jest periodontologia. Czym konkretnie zajmuje się ten dział stomatologii zwany periodontologią? Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa , periodontologia, oznacza jedną ze specjalizacji stomatologii, zajmującą się nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Ze względu na najczęstsze schorzenie, dotyczące przyzębia, czyli paradontozę, specjalizacja periodontologii jest potocznie nazywana paradontologią. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Samo przyzębie jest tą częścią jamy ustnej, która otacza i unieruchamia ząb. Periodontologia więc nie zajmuje się leczeniem samych zębów, ale tego, co je otacza, czyli leczy choroby dziąseł, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego. Periodontologia, jako dział stomatologii, zajmuje się wszystkimi tkankami, które otaczają ząb.

Historia jest taką dziedziną wiedzy, że można ją również odnieść do każdej innej, przykładowo analizując i zastanawiając się nad początkami medycyny, a konkretnie stomatologii. Oczywiście metody, z których korzysta współczesna stomatologia są zdobyczami postępu technologicznego, jednak pewien ogólny zamysł pozostał taki sam. W końcu celem stomatologii od samych jej początków, jakie by nie były, aż po dzień dzisiejszy, jest leczenie zębów, jamy ustnej oraz jej okolic. Najstarszy przypadek przeprowadzanego leczenia stomatologicznego stwierdzono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny, który został znaleziony we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny dało się zauważyć próby wydrapania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym przykładem, który świadczy o istnieniu stomatologii, są znalezione czaszki, pochodzące sprzed 9 tysięcy lat, zawierające ślady opracowania ubytku próchnicowego oraz wypełnienia. Czaszki te zostały odkryte w miejscowości w Pakistanie przez archeologów.

Dentofobia jest tym typem fobii, który potrafi dosłownie zrujnować życie. Na pewno bardzo dobrze o tym wiemy, jeżeli sami się z nią zmagamy. Liczne próby uświadomienia sobie, że gabinet dentystyczny jest taką samą placówką medyczną jak inne, kończą się brakiem jakichkolwiek efektów, przez co coraz bardziej zaniedbujemy swoją jamę ustną. A stąd już prosta droga do nabawienia się poważnych chorób i przypadłości. Jeżeli więc chcemy tego uniknąć, musimy stawić czoła swoim problemom i zrobić wszystko, by dentysta przestał nas przerażać. Skoro jednak do tej pory nie udało nam się zwalczyć samodzielnie tego problemu, oznacza to, że powinniśmy zgłosić się z nim do odpowiedniego specjalisty. Skierujmy więc swoje kroki do dobrego psychoterapeuty. Poszukajmy takiej osoby w naszym mieście i zacznijmy regularnie uczęszczać na terapię. To z niej wszystkiego się dowiemy. Odkryjemy, dlaczego stomatolog wywołuje u nas te niepokojące objawy i nauczymy się radzić sobie ze stresem oraz lękiem. Oczywiście to wszystko wymaga czasu, ale warto go poświęcić, by móc później ze spokojem dbać o swoje zęby.

Bycie stomatologiem to nie tylko praca w przychodni dentystycznej refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz to również możliwość prowadzenia prywatnej praktyki stomatologicznej. Każdy stomatolog może otworzyć własną działalność gospodarczą, lecz przed tym musi spełnić kilka warunków. Gabinet dentystyczny może być własnością stomatologa ale może również być własnością osoby niezwiązanej ze stomatologią. Gdy osoba nie ma wykształcenia stomatologicznego, a chce posiadać taki gabinet, to najpierw musi założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i zatrudnić lekarzy stomatologów. Każdy dentysta może wykonywać swój zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w ramach spółki cywilnej, w ramach spółki jawnej lub spółki partnerskiej. W ramach prowadzenia działalności leczniczej lekarz musi posiadać prawo do wykonywania zawodu, nie może być ukarany karą zawieszenia prawa w wykonywania zawodu i musi dysponować odpowiednim pomieszczeniem. Ponadto zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i uzyskać wpis do centralnej ewidencji o działalności gospodarczej.

Gabinet dentystyczny nie musi być dla ciebie synonimem bólu, dyskomfortu i samych nieprzyjemności. Jako że sama dziedzina stomatologii wyraźnie rozwinęła się i unowocześniła w przeciągu zaledwie kilku ostatnich lat, dziś niemalże większość zabiegów dentystycznych można przeprowadzić w sposób totalnie bezbolesny dla pacjenta. Jeżeli więc wciąż po głowie chodzą ci wizje przerażających dentystów żądnych twojej krwi, oznacza to tylko jedno - chodzi do złych lekarzy, których jak najszybciej powinieneś zmienić. Dobry gabinet to taki, który zaproponuje ci bogatą ofertę zróżnicowanych usług stomatologicznych. W jednym miejscu zajmiesz się zatem każdą częścią swojej jamy ustnej, nie musząc już biegać po lekarzach i prosić o kolejne skierowania na dodatkowe badania i zabiegi. Jeden dentysta sam zdoła o ciebie zadbać. Oczywiście w pewnych przypadkach konieczne będzie skierowanie się również do innych specjalistów, ale mowa tutaj głównie o problemach z wadami zgryzu lub poważniejszych ubytkach wymagających leczenia chirurgicznego.